Vineri, 19 Aprilie 2024

Rugăciunea „Calea Crucii” la mănăstirea călugărilor bazilieni din Prilog

Pe data de 2 aprilie, Duminica a 5-a din Postul Mare, a avut loc la Mănăstirea Baziliană din Prilog, jud. Satu Mare, rugăciunea Calea Crucii. Ajuns la cea de-a doua ediție, evenimentul a fost organizat de către călugării Mănăstirii greco-catolice ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Prilog, împreună cu Reuniunea Mariană din Țara Oașului. Au participat 8 preoți și sute de credincioși din parohiile Protopopiatelor Satu Mare și Țara Oașului. Stațiunile rugăciunii au fost recitate în urcare de la intrarea în satul Prilog și până în fața mănăstirii. Odată ajunși aici, pr. Jurje Ioan, paroh de Odoreu, a ținut o meditație despre jertfa și suferința Mântuitorului Cristos pe drumul Crucii spre Golgota și a creștinilor care au murit pentru credință, începând cu primii martiri ai Bisericii și până în zilele noastre. După meditație, credincioșii împreună cu preoții s-au rugat la Icoana Maicii Domnului de la Bixad, care se află în interiorul bisericii mănăstirii. Binecuvântarea finală a fost dată de pr. ieromonah Ermil Alexandru JURJA, OSBM, egumenul Mănăstirii din Prilog. „Rugăciunea a fost un moment înălțător și ne-a lăsat speranța că se va desfășura anual cu o participare și mai numeroasă a credincioșilor și a preoților”, afirmă  pr. Ioan Albu, OSBM - Prilog.

Evenimentul din 2 aprilie a fost primul care s-a desfășurat în acest an la Mănăstirea de la Prilog și se înscrie în seria evenimentelor din cadrul Anului Jubiliar al Ordinului Sfântului Vasile cel Mare, an în care Congregația sărbătorește 400 de ani de la prima reformă a Ordinului (1617-2017). Următorul eveniment din cadrul acestui an jubiliar, la Prilog, va avea loc pe data de 29 iunie 2017, de sărbătoarea ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, iar Anul Jubiliar se va încheia pe data de 8 noiembrie cu sărbătorirea hramului bisericii mănăstirii ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” de aici.