Joi, 28 Martie 2024

Întâlnirea Tineretului Catolic din Maramureș va avea loc la Ieud

Sâmbătă, 7 mai 2016, va avea loc la Ieud, în Maramureșul Istoric, Întâlnirea Tineretului Catolic (IETC) din Eparhia Greco-Catolică Maramureș, ediția a IX-a.

Evenimentul este organizat de către Biroul Pastoral al Episcopiei (responsabil pr. Angel Zareczki) în colaborare cu parohia Ieud (paroh – pr. Ioan Costin) și protopopiatul Iza-Vișeu (protopop pr. Vasile Codrea). Întâlnirea tinerilor se desfășoară anual în câte un protopopiat din eparhie.

Sunt așteptați peste 1000 de tineri. Programul întâlnirii va cuprinde:

- Sf. Liturghie arhierească -celebrată de către PS. Vasile Bizău împreună cu preoții prezenți la Întâlnire-
- Prânzul
- Cateheze ținute de Pr. Vasile Trifoi (copii) și pr. Laurențiu Costin (tineri)
- Grupuri de discuții
- Program artistic .

Motto-ul Întâlnirii (inspirat din Anul Milostivirii): „Fericiți cei milostivi căci aceia milă vor afla” (Matei 5,7).

Astfel de întâlniri sunt organizate pentru a ajuta tinerii să conștientizeze bucuria de a fi parte din Biserică, a-i ajuta să socializeze și a se ruga împreună.