Luni, 18 Martie 2019

Preasfințitul Părinte Vasile în mijlocul credincioșilor din parohia Buna Vestire – Baia Mare

Duminică, 25 Martie a.c., parohia Buna Vestire din Municipiul Baia Mare și-a sărbătorit hramul. În drumul său de muncă apostolică, cu prilejul măritului praznic al Bunei Vestiri, când ,,Fiul lui Dumnezeu, Fiu al Fecioarei se face și Gavriil binevestește harul” (din troparul sărbătorii), Preasfințitul Părinte Vasile s-a aflat în mijlocul credincioșilor din această parohie.

Sfânta Liturghie a fost celebrată de Preasfințitul Părinte Vasile, avându-i alături pe Pr. Augustin Butica – vicar general, Pr. Ioan Cristinel Albu – parohul bisericii Buna Vestire, Pr. Dr. Angel Zareczki – consilier eparhial; Pr. Prot. Emil-Grigore Gîrboan-Rusneac – parohia Sfânta Cruce; Pr. Mircea Indrea – parohia Sfânta Maria; Pr. Dr. Florin Marusciac – parohia Sfântul Anton; Pr. Șimonca Mihai – parohia Spitale – Baia Mare; Pr. Trifoi Vasile – parohia Ferneziu; Pr. Dr. George Marius Nicoară, Pr. Simion Mesaroș, Diac. Sebastian Bersan.

Sărbătoarea Bunei Vestiri s-a suprapus în anul acesta cu Duminica a V-a din Postul Mare (Cererea fiilor lui Zevedeu), motiv pentru care în cadrul sfintei Liturghii au fost citite două lecturi, cele ale duminicii de rând și cele ale sărbătorii. Făcând referire la lecturile zilei, Preasfințitul Părinte Vasile a subliniat importanța ascultării Cuvântului lui Dumnezeu, la fel cum a făcut Fecioara Maria. Ascultarea Cuvântului ne ajută să privim în interiorul  nostru, iar această ascultare ne reînnoiește interior și ne pregătește pentru Sărbătoarea Învierii Domnului. Omul se regăsește pe sine în adâncimea ființei sale și orice înstrăinare de sine este, de fapt, o rătăcire a lui.

,,Sărbătoarea Bunei Vestiri ne trimite spre această interioritate profundă trăită de Maica Domnului. Pe lângă faptul că ea este „începutul mântuirii noastre”, după cum spune troparul Sărbătorii, ne trimite înspre acest dialog profund și intim dintre Maica Domnului și Arhanghelul Gabriel – o taină care depășește realitatea noastră de înțelegere, însă este o taină vie care s-a petrecut și de la care a început totul: a început Întruparea, venirea Mântuitorului, a întrupării Fiului lui Dumnezeu... Sărbătoarea Bunei Vestiri ne trimite spre această interioritate a noastră, înspre adevărul din noi și înspre deschiderea față de misterul lui Dumnezeu, un mister care ne vine în întâmpinare în mod dialogal, ni se propune ca o perspectivă pentru viața noastră și astfel – lăsându-ne purtați de iubirea lui Dumnezeu în lumea aceasta –, facem pași spre Împărăția lui Dumnezeu”.

La sfârșitul sfintei Liturghii, părintele paroh Cristinel Albu a adus mulțumiri lui Dumnezeu și Maicii Sfinte pentru toate harurile revărsate asupra credincioșilor din parohie, de asemenea, Preasfințitului Părinte Vasile pentru prezența în fiecare an la hramul bisericii, preoților prezenți și tuturor credincioșilor din parohia Buna Vestire și din alte parohii.

 

                                                                                                        Biroul eparhial de presă

bunavestie1

bunavestie2

bunavestie3

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.