Miercuri, 23 Ianuarie 2019

Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae la Satu Mare

Miercuri, 6 decembrie, parohia greco-catolică maghiară „Sfântul Nicolae” din municipiul Satu Mare şi-a prăznuit hramul. Sute de enoriaşi au venit să sărbătorească, alături de credincioşii parohiei fiind prezenţi şi pelerini sosiţi din împrejurimi. Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae a cuprins un program de rugăciune, ce a început cu Acatistul Sfântului Nicolae şi a continuat cu Sfânta și Dumnezeiască Liturghie, celebrată de un sobor de 14 preoți din Eparhia de Maramureş, dar și musafiri veniți din alte părți.

Mulțimea credincioșilor veniți să aducă laudă și mulţumire lui Dumnezeu a avut parte de momente intense de rugăciune, la care s-a alăturat și încheierea exerciţiilor spirituale desfășurate această perioadă, ținute de către părintele Robert Szmutku, paroh al parohiei romano catolice „Cristos Rege” din Baia Mare. Însuflețiți de reușita inițiativei din anii trecuți, enoriașii parohiei s-au pregătit și de data aceasta să-și cinstească ocrotitorul cu Novena Mare a Sfântului Nicolae de Myra, căutând răspunsul la întrebarea adresată de Isus „Vrei să te faci sănătos?” (Ioan 5,6). Meditațiile din cadrul exercițiilor spirituale au căutat să ofere un sprijin spre a ne descoperi bolile ascunse sau cele pe care le știm, dar nu vrem să le recunoaștem și să elucideze posibilitatea de vindecare. Răspunsurile la invitația lui Isus vin tocmai atunci când vrem să scăpăm de temerile noastre, de singurătate, de viața dezechilibrată, de teama de moarte, sau de un doliu fals, dar știm că „nu avem pe nimeni” (Ioan 5,7) care să ne ajute. Meditațiile din cele 9 sesiuni de reculegere desfășurate pe perioada novenei au fost editate de organizatori într-o cărticică, pentru ca toți cei care au fost prezenți să le poate reciti, regândi, medita. Un exemplar cu aceste meditații a fost oferit cadou și părintelui Robert Szmutku, care timp de 9 săptămâni le-a dăruit cuvinte înălțătoare de suflet credincioșilor. „Mulțumim lui Dumnezeu și Sfântului Ierarh Nicolae pentru bucuria unirii în rugăciune și bogatele haruri împărtășite tuturor celor prezenți!”, a afirmat pr. Adalbert Nicolae Iosif Pallai.

Pr. Pallai BÉLA

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.