Miercuri, 23 Ianuarie 2019

PELEȘ, 8 noiembrie 2017: Pomenirea Soborului mai marilor Arhangheli Mihail și Gavriil și a tuturor puterilor cerești, celor fără de trup

Miercuri, 8 noiembrie a.c., de la ora 17:00, la parohia greco-catolică de limbă maghiară din Peleș (protopopiatul Ciscarpatin de Satu Mare) a avut loc sărbătorirea hramului bisericii „Sf. Arh. Mihail și Gavriil”. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost celebrată de pr. Gajdos László din Csegöld (Ungaria), cu concelebrarea unui sobor de 14 preoți: Pallai Adalbert (Satu Mare bis. Sf. Nicolae), Stan Zsolt (Satu Mare bis. Nașterea Sf. Ioan Botezătorul), Florin Foroduț (Satu Mare bis Sf. Apostoli Petru și Pavel), Kozsán Stefan (Micula), Szemák Nicolae (Cidreag), Vadas Krisztián (Carei/Oradea), Erdődi Endre (Ciocaia), Nagy János Csaba (Șimian), Orban Mihai SJ, Adaus Vasile Octavian (Ilie) OSBM (Máriapócs), Joseph Erdei (Iosif) OSBM (USA), Hriczu Francisc (Lazuri) și subdiaconul Simon István (Cidreag). La sfârșitul celebrării, atmosfera de sărbătoare a fost sporită de frumosul concert al corului bisericii Sf. Apostoli Petru și Pavel din Satu Mare (dirijor Aurelia Ciuclean), a cărui membri, pe lângă că l-au însoțit parohul lor la acest eveniment, au cântat la Sfânta Liturghie și au oferit celor prezenți un buchet de cântece mariane. Părintele Gajdos László, vizitând biserica din Peleș și observând lucrările de restaurare începute, a făcut o paralelă între realitatea de aici și cea a bisericii din Máriapócs, unde, ca preot începător, a fost prezent la marea renovare și s-a exprimat astfel în predica sa adresată sutelor de credincioși prezenți: „Cei care renovează sau construiesc o biserică, o fac pentru viitor. Când ne rugăm la bunul Dumnezeu prin Sfânta Născătoare sau prin sfinții noștri ocrotitori, la fel, o facem pentru viitor, construim viitorul nostru. Nu întâmplător i-au ales strămoșii noștri patroni pe Sfinții Arhangheli. Să fim mândri de aceasta și să avem încredere în ei”. La încheierea ceremoniei din biserică, parohul locului, pr. Pallai Béla, mulțumind preoților și credincioșilor prezenți această solemnă sărbătoare, i-a invitat să viziteze și micul muzeu din incinta parohiei, care cuprinde obiecte din viața parohiei din Peleș: potire, monede din 1762 descoperite la săpăturile făcute în timpul construcției, antimise, cărți de rugăciuni, cruci, iertăciuni, predici vechi, partituri ale unor cântece religioase, scrisori din 1839 cu ștampile de ceară, etc. Credincioșii veniți la hramul bisericii au avut ocazie să achiziționeze obiecte bisericești cu chipul icoanei Sf. Născătoare de Dumnezeu din Peleș și obiecte de cărămidă cu amprenta icoanei din Peleș. Suma donată în urma achiziționării acestora va fi folosită pentru a sprijini renovarea bisericii monument istoric și a iconostasului, care a împlinit de 110 ani.

Parohia Peleș

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.