Sâmbătă, 23 Martie 2019

8 noiembrie 2017: Hramul mănăstirii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Prilog

Miercuri, 8 noiembrie 2017, s-a sărbătorit la Prilog hramul mănăstirii „Sf. Arhangheli Mihail și Gavril”. Sfânta Liturghie a fost celebrată de preoții veniți din diferite parohii ale Protopopiatului Țara Oașului și din alte parohii ale Eparhiei de Maramureș, Eparhiei de Cluj-Gherla și Eparhiei de Oradea. Au fost prezenți Pr. Protopop de Oaș, Iacob Feier, Pr. Ioan Laurian Daboc (Superior Provincial al Ordinului Sf. Vasile Cel Mare), călugări și călugărițe și un mare număr de credincioși veniți din mai multe Eparhii. La sfârșitul Sfintei Liturghii, doamna Livia din București a fost primită în Ordinul al Treilea Bazilian (Terțiar). Sf. Liturghie s-a încheiat cu acordarea Indulgenței plenare celor prezenți, dată cu ocazia Anului Jubiliar Bazilian, care se încheie pe data de 25 noiembrie.

Pr. Ioan ALBU, O.S.B.M. - Prilog

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.