Joi, 28 Martie 2024

Orar Liturgic

Zile Lucrătoare: Sfânta Liturghie - ora 8.00

Duminici și Sărbători: Sfânta Liturghie - ora 11.00

Orarul oficiilor de peste an

Postul Mare: Calea Crucii - Luni/Sâmbată - ora 18, Duminică - ora 17

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - Luni/Sâmbată - ora 18, Duminică - ora 17

Sărbătorile Învierii Domnului

Prima zi de Paști: ora 00.00 - Utrenia Învierii; ora 6.00 - Sfânta Liturghie urmată de sfințirea paștilor.

A doua și a treia zi de Paști: Sf. Liturghie - ora 11.00

Activități: întâlniri cu membrii Reuniunii Mariane, pelerinaje, pregătirea unor scenete de sărbători și pregătirea copiilor pentru prima împărtășanie solemnă.

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Reuniunea Mariană.

Descriere

Parohia a fost reînființată în anul 1990, Sfânta Liturghie celebrându-se în șura primului curator, Fanea Iacob, iar mai târziu, în clădirea care adăpostea centrala (dezafectată) pentru apă a comunei. Sfințirea locului de biserică a avut loc în anul 1992 și a fost celebrată de către episcopul din acea vreme, Lucian Mureșan (actualmente Arhiepiscop Major și Mitropolit al Bisericii). Fundația bisericii s-a realizat între anii 1996-1998. A existat perioadă de stagnare a lucrărilor, până în 2004, când au fost reluate. În anul 2009 s-au finalizat lucrările de finisaje, putându-se celebra Sfânta Liturghie în interior începând cu data de 4 mai 2009.

Date despre parohie

Număr familii: 98