Sâmbătă, 19 Ianuarie 2019

Ședința de toamnă a preoților din Vicariatul Ucrainean

Vineri, 13 octombrie 2017, a avut loc în Sighetu Marmației ședința de lucru a preoților din Vicariatul ucrainean din România. Întâlnirea a început cu o rugăciune, în jurul orei 11, la sediul vicariatului, prezidată de către părintele vicar general pentru ucraineni, Mihai Dubovici. În cadrul acestei întâlniri s-au pus în discuție diferite teme care țin de viața parohiilor și de activitatea pastorală a preoților. S-a vorbit despre importanța rugăciunii comunitare, a rugăciunii în viața de familie, precum și de necesitatea unor lecții catehetice privind Taina Cununiei oferită tinerilor care își anunță dorința de a se cununa în biserică și de a-și întemeia o familie. Tot în cadrul acestei întâlniri, s-a reafirmat de către preoții participanți nevoia organizării unei întâlniri a tinerilor la nivelul vicariatului nostru, care să fie pregătitoare și premergătoare întâlnirii tinerilor la nivel eparhial și național. Data și locul acestei întâlniri vor fi stabilite ulterior.

Pr. Marușciac Dan Lucian

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.