Joi, 15 Noiembrie 2018

Ziua Națională a României va fi sărbătorită la Șișești

Joi, 1 decembrie 2016, după ce va participa la Ceremonia de la Statuia Ostașului Român din Baia Mare (ora 10:00), Preasfințitul Vasile Bizău va fi prezent la Șișești, în biserica ctitorită de către preotul greco-catolic Vasile Lucaciu, susținător activ al Marii Uniri. În acest an se împlinesc 94 de ani de când părintele Vasile Lucaciu a fost înmormântat în biserica de aici, pe data de 1 decembrie 1922, la 4 ani după unirea Transilvaniei cu România.

Sfânta Liturghie Arhierească va fi celebrată de la ora 12:00. Vor urma: rugăciunea Parastasului și depunere de coroane la mormântul ctitorului bisericii - pr. Vasile Lucaciu-, precum și discursuri ale oficialităților locale și centrale. În încheiere va avea loc un program artistic, care se va desfășura în pavilionul bisericii.

Evenimentul este organizat de către Parohia Greco-Catolică Șișești în colaborare cu Primăria Șișești.  

Biroul eparhial de presă

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.