Joi, 28 Martie 2024

Preot:

Dobrican Aurelian Anton

Adresă biserică:

str.Principală, nr.332 , jud.Satu Mare.

Liturghie Duminicală: 10:30

Orar Liturgic: -  Zile Lucrătoare: 9:00

- Duminici și Sărbători: 10:30

Alte Oficii:     -     Ȋn prima vinere din lună devoţiune catre Preasfăntă Inimă a lui Isus.

Liturghia este urmată de Litania Preasfintei Inimi a lui Isus şi

Consfinţirea către Preasfănta Inimă a lui Isus .

• Ȋn prima sâmbătă din lună, după Sfânta Liturghie – Litania ȋn cinstea Inimii Neprihănite a Mariei şi Consfinţire la Inima Neprihănită a Mariei.
  • Ȋn prima Duminică din lună Binecuvântarea Euharistică.
  • Ȋn parohia noastră am ȋnfiinţat la 13 august 2006 Devoţiunea ”Rozariului Viu”. Patroana acestei devoţiuni a „Rozariului Viu”este Sfânta Filomena, pomenită pe data de 5 iulie.
  • Sfanta Liturhie din această dată este urmată de Litania Sfintei Filomena compusă de Sfântul Ioan Maria Vianney.
  • Luna mai, lună ȋnchinată Maicii Domnului, cuprinde Novenă de 31 zile. Sfânta Liturghie este urmată de meditaţia zilnică, rugăciunea din ziua respectivă şi Litania Lauretană.
  • Din 1 – 14 august ora 19,00 Paraclisul Maicii Domnului.
  • Devoţiuni la : Sfântul Iosif, Sfântul Anton, Sfânta Rita.
  • Ȋn 1990 s-a reȋnfiinţat Parohia Greco Catolică Potău de catre

Preotul Protopop Condor Gheorghe. Oficiile religioase s-au desfaşurat ȋn fosta casă a preotului greco –catolic Sabău Alexandru ȋntr-o cameră.

• Ȋn 2001 martie 12 s-a cumpărat ȋntregul imobil unde apoi s-a amenajat o Capelă mai spaţioasă. După pr.protopop Condor Gheorghe au urmat pr.Manu Mircea, pr.Florea Ioan şi pr.Apan Mihai.
  • Ȋn timpul Posului Paştelui ȋn fiecare miercuri şi vineri de la orele 17,00 „Calea Crucii”.
  • Ȋn Săptămâna Mare joi de la orele 18,00 Denia celor douăsprezece Evanghelii ; Vinerea Mare orele14,00 Prohodul Domnului.
  • Programul de Sărbătoarea Ȋnvierii : orele 00,00 Denia Ȋnvierii, ora 8,00 Sfânta Liturghie, orele 15,00 Vecernea Cea Mare, luni şi marţi Sfânta Liturghie orele 10,30.
  • Programul la Sărbătoarea Naşterii Domnului : 24 decembrie ora 18,00 Denia Naşterii Domnului, 25 decembrie ora 10,30 Sfânta Liturghie, 26 decembrie, 27 decembrie ora 10,30 Sfânta Liturghie.

Număr familii: 44.

Număr credincioși: 70 (bărbaţi 32, femei 44)

Număr de elevi care participă la orele de religie : 2

Număr de copii şi tineri până la 20 ani : 10

Adresă biserică: Potău, str.Principală, nr.332 , jud.Satu Mare.

Casă parohială + capelă : Potău, str.Principală nr.332, jud.Satu Mare.

Adresă casă parohială: Seini, str.Nicolae Bălcescu, nr.20

Contact: