Marți, 22 Mai 2018

Duminici și Sărbători: Sfânta Liturghie 08:20

Rozarul Maicii Domnului duminica de la ora 18:00

Vecernia Sărbătorii de la ora 18:00

Alte Oficii: - perioada anului:

-Prima vinere din lună Sfânta Liturghie de la ora 07:00 iar seara, Binecuvântarea Euharistică de la ora 18:00.

-Novenă în cinstea Sfântului Anton înainte de data de 13 iunie timp de nouă marţi de la ora 18:00

-Postul Mare - Calea Sfintei Cruci vineri si mercuri de la ora 18:00

-Acatistul Maicii Domnului vineri în săptamâna a cincea din postul mare după Calea Sfintei Cruci

Rusalii - Vecernia plecării genunchilor de la ora 19:00

Postul Sfintei Fecioare Maria -Paraclisul Maicii Domnului de la ora 19:00

Programul de Sărbătorile Nașterii și Învierii Domnului:

Naşterea Domnului: - Ajunul Naşterii Vecernia unită cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare de la ora 17:00

-În cele trei zile de Crăciun Sfânta Liturghie de la ora 08:20

Învierea Domnului: În Săptamâna Mare:- Luni-Miercuri, Liturghia Darurilor Înaintesfinţite de la ora 07:00;

-  Joia Mare: Vecernia unită cu cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare de la ora 07:00; Denia celor 12 Evanghelii de la ora 17:00

- Vinerea Mare: zi aliturgică; Prohodul Domnului de la ora 17:00

- Sâmbăta Mare: Vecernia unită cu cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare de la ora 07:00; Denia Învierii Domnului de la ora 22:00

- Zilele de Paşti: -Liturghia Sărbătorii Învierii în cele trei zile de la ora 08:20.

-Vecernia Sărbătorii Învierii de la ora 19:00.

Activități: Cateheză lunar cu tinerii din parohie, pregătire pentru primirea Sfintelor Taine a Spovedanie şi Împărtăşaniei, vizite la bolnavi, diverse activităţi pastoral-educative.

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Reuniunea Mariană

Scurt istoric și informații despre biserică și parohie:

Biserică veche din piatră 1894, cu hramul “Adormirea Maicii Domnului iar parohia este reînfiinţată în 21.01.1997. Serviciile religioase se oficiază alternativ cu ortodocşii, din 06.08.1997 în baza unui protocol încheiat la acea vreme de către oficialităţile din conducerea central-administrativă a judeţului Satu-Mare, şi cei doi protopopi pr. Alexandru Tincu din partea ortodocşilor şi pr. Dumitru Roman din partea greco-catolicilor în care ni sa dat drept de folosinţă, iar după o sumedenie de încercări prin sălile de judecată de-a ne priva şi de acest drept din anul 2015 în urma sentinţei judecătoreşti din acel an ni se recunoaşte dreptul de folosinţă alternativ cu ortodocşi începând cu orele 08:00 pâna la ora 10:00 în duminici şi sărbători, fraţii având drept de proprietate încă din anul 1974 când în urma consultărilor cu credincioşii din acea vreme preotul paroh Pop Gheorghe radiază vechia coală din cartea funciară care atesta ca noi greco-catolicii suntem proprietarii Bisericii, deschizând o nouă coală de carte funciară în care fraţii ortodocşi devin propietari asupra a tot ce însemana proprietatea parohie greco-catolice Culciu Mare, întrucât noi în urma numeroaselor procese nu am mai putut recupera vechia poziţie din cartea funciară ne bucurăm şi cu acest statut, având drept de folosinţă.

Număr familii: 55

Număr credincioși: 94